تنها راه نرفته

دوستی، محبت، عشق

دوستی، محبت، عشق

تنها راه نرفته

بسم الله الرحمن الرحیم

تصدقت شوم؛ الهی قربانت بروم، در این مدت که مبتلای به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوّت قلبم گردیدم متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آئینه قلبم منقوش است. عزیزم امیدوارم خداوند شما را بسلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. [حالِ‏] من با هر شدتی باشد می ‏گذرد ولی بحمدالله تاکنون هر چه پیش آمد خوش بوده و الآن در شهر زیبای بیروت هستم؛ حقیقتاً جای شما خالی است فقط برای تماشای شهر و دریا خیلی منظره خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراه نیست که این منظره عالی به دل بچسبد....

فرستنده: روح الله خمینی(ره)
گیرنده:خدیجه ثقفی
زمان: فروردین 1312 / ذی القعده 1351.
مکان: لبنان، بیروت.

آخرین نظرات
  • ۳۰ مهر ۰۰، ۱۷:۰۵ - سعید سجادی
    آمین💜

هدیه پدربزرگ

🌸به قول بچه ها، تازه قاطی مرغ ها شده بود. با این که سنی نداشت، یک ماهی می شد که با توکل برخدا طنین شیرین «النکاح سنتی» را در خانه پدربزرگ با هلهله خاله و عمه و ... درهم آمیخت تا آهنگ دلدادی اش را برای عروس خانم بنوازد.

 

🍃محمدآقا یک زندگی عاشقانه را تصور کرده بود و رؤیای لیلی و مجنون را در سر می پروراند. اما بعد از ازدواج کم کم احساس کرد زندگی در واقعیت، با آن چه در خواب و خیال برای خودش بافته، فرق دارد. محبوبه را خیلی دوست داشت. اما انگار راه و رسم ارتباط با زنان را نمی دانست. تقصیری هم نداشت. هر دو سنشان کم بود و تا راه بالا و پایین زندگی را یاد بگیرند، طول می کشید.

 

🌺یک شب، محمدآقا زیر سقف آسمان که لحاف پرستاره را روی سر شهر کشیده بود، در موسیقی جیرجیرک¬های حیاط کوچکشان، بساط چای را به پا کرد و محبوبه را با یک شب نشینی ساده، غافلگیر کرد.

 

🍃آلبوم عکس های خانه پدری را به امانت گرفته بود تا با مرور خاطراتش، ساعت خوشی را کنار همسرش بگذراند. چشمان ذوق زده محبوبه آینه احساس درونی اش بود. همان طور که آلبوم را ورق می زد، عکسی وسط شلوغی صفحه، دستور ایست را برای انگشتان محبوبه صادر کرد.

🌸- وااای محمدآقا این برای چند وقت پیشه؟ مامان جون و آقاجون انگار همین الان به هم رسیدند. آخی! خوش به حالشون. یعنی میشه من و تو هم همین قدر عاشق باشیم؟

 

🍃محمد عینکش را به بالا راهنمایی کرد و دستش را روی دست محبوبه که آلبوم را گرفته بود گذاشت و سعی کرد آلبوم را به سمت خود بکشد. سرش را پایین تر برد و گفت: «بذار دقیق تر ببینم. آه آه یادم افتاد. سالگرد ازدواجشونه. تقریبا 3 سال پیش. چون خونه ما مراسم گرفتیم عکسش توی آلبوم ما هست. واقعا مامان جون و آقاجون مثل دوتا مرغ عشق هستن. راستش من همین عاشقانه رو دیدم که اومدم سراغ شما خانم خانماااا.»

 

🌺صورت سفید محبوبه، با سرخ شدن گونه هایش جلوه زیباتری گرفت. انگار حیای نجیبانه اش را هنوز نتوانسته بود کنار همسرش پنهان کند. هنوز این حرف محمدآقا را هضم نکرده بود که با هیجان محمد او هم از جا پرید.

- پاشو پاشو خانم. پاشو که باید یه جایی بریم.

 

🍃- چی شد محمد آقا! مگه قرار بود جایی بریم؟

 

🌸- قرار که نه! ولی به نظرم یه سربزیم خونه آقاجون. مگه نگفتی ماهم عاشق تر بشیم؟

 

🍃- خوب چه ربطی داره؟

 

🌺- آهااان. ربط داره دیگه عزیزم. راز عاشقی تو خونه مادرجونه.

 

🍃محبوبه که کمی گیج شده بود، دلش نیامد شوق و ذوق محمدآقا را کور کند. چند دقیقه بیشتر نکشید تا آماده شدند و مهمان مادربزرگ! بعد از نیم ساعت خوش و بش کردن با مامان جون و آقاجون، محمدآقا رو به پدربزرگ کرد و پرسید: آقاجون میشه راز این 60سال عاشقی رو برای من و محبوبه بگین؟

 

🌸- به! من رو بگو فکر کردم اومدی به ما سربزنی. نگو اومدی تقلب کنی!

 

🍃صدای خنده مادربزرگ، یخ محبوبه را باز کرد و تبسمی را مهمان صورتش کرد. پدر بزرگ عصا زنان بلند شد و از روی طاقچه تابلو خط نستعلیق را برداشت. محمدآقا مثل قرقی از جا پرید تا تابلو را از دستان لرزان پدربزرگ بگیرد.

 

🌺- راز این عاشقی، در وصیت آقام علی علیه السلام به پسرشونه که یه عمره روی طاقچه جلوی چشمامه. این هدیه من باشه به شما. ببر بذار جلوی چشمت تا زندگیت صفا بگیره.

 

🍃تابلو خاتم کاری شده پدربزرگ حالازینت بخش دیوار خانه محمدآقااست. تابلویی که به حدیثی از امیرالمؤمنین مزین شده: به راستی زن ریحانه است و قهرمان نیست. پس درهرحال با وی مدارا کن و همراهی نیکو داشته باش تا زندگی ات با صفا گردد.(1)

 

۱.مفاتیح الحیاه، جوادی آملی، ص۲۵۹

 

@tanha_rahe_narfte

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی